Wanilia czy wanilina?

Każdy z nas na pewno używał w kuchni cukru waniliowego. Jednak czy aby na pewno był to cukier z aromatycznym dodatkiem korzeni  Vanilla Mill czy może cukier z dodatkiem syntetycznego aromatu -  waniliną?

Prawdziwa wanilia jest przyprawą pochodzącą od rośliny z rodziny storczykowatej, a charakterystyczny smak i zapach zawdzięcza nasionom zawartym w łodydze. Uważa się, że najlepszą jej odmianą, jest wanilia pochodząca z Madagaskaru i to ją najczęściej używa się w deserach podawanych w restauracjach. Prawdziwy cukier waniliowy jest ciężko dostępny, a obecne w sklepach cukry wanilinowe są tylko marną jego namiastką. Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie takiego cukru samemu. Wystarczy do szczelnego słoika nasypać drobnoziarnistego cukru i włożyć laskę wanilii. Następnie wszystko szczelnie zamknąć i odstawić na kilka tygodni. Smak i aromat deserów z dodatkiem tak przyrządzonego cukru będzie niesamowity i nieporównywalny ze słodkościami przyrządzonymi z cukru wanilinowego.

Największą sławę wanilii przyniósł francuski deser o nazwie crème brûlée. Jest to zapieczony krem ze śmietanki i jaj z dodatkiem wanilii. Co powoduje, że jest taki popularny? Gruba warstwa brązowego cukru stopiona za pomocą palnika kuchennego, lub po prostu zapieczonego w piekarniku z funkcją grilla. Tradycyjny crème brûlée był deserem podawanym bez żadnych dodatków, jednak obecnie bardzo często można spotkać krem z dodatkiem świeżych owoców, lub pieczonych jabłek.

Bardzo innowacyjnym podejściem do tematu tego kremu jest przyrządzenie go bez jajek. Anna Olson, amerykańska cukierniczka i gospodyni programów kulinarnych, w swoim programie Wypieki z Anną Olson prezentuje między innymi taką właśnie mniej kaloryczną jego wersję.  W zastępstwie jajek występuje słodkie białe wino, a całość nie jest pieczona jak w oryginalnym przepisie.

KLASYCZNE WANILIOWE CRÈME BRÛLÉE
Przepis na 6 pojedynczych porcji
•    2 ¾ szklanki śmietanki do ubijania
•    1 laska wanilii lub 1 łyżka stołowa pasty z wanilii
•    4 duże żółtka
•    1 całe dużo jajko
•    ¾ szklanki cukru, plus trochę do brûlée
Sposób przyrządzenia:
  1. Podgrzej piekarnik do 160  stopni C i wstaw 6 kokilek lub innych naczyń żaroodpornych do dużego naczynia, o ściankach wyższych niż kokilki.
  2. Podgrzej śmietanę na średnio niskim ogniu wraz z wydrążonymi nasionami z laski wanilli (można razem z laską). Jeśli używasz pasty waniliowej, wmieszaj ją do śmietany i podgrzej. Podgrzewaj śmietanę przez 5 minut, uważając aby się nie zagotowała.
  3. W oddzielnej misce, wymieszaj żółtka, całe jajko oraz cukier. Powoli wmieszaj gorącą śmietanę, cały czas mieszając (lecz nie zbyt mocno). Przecedź i następnie wlej do kokilek. Jeśli na powierzchni pojawią się małe pęcherzyki usuń je za pomocą ręcznika papierowego (pęcherzyki mogą utrudniać równe brązowienie brûlée).
  4. Wlej wrzącą wodę do naczynia, w którym stoją kokilki, tak aby woda doszła do połowy wysokości naczynia. Piecz przez około 30 minut aż masa zetnie się przy brzegach. Odstaw na 10 minut w kąpieli wodnej, następnie przenieś kokilki na stojak. Przed podaniem, schładzaj przez 3 godziny
  5. Przed podaniem posyp cienką warstwą cukru. Ostrożnie zapal opalarkę i skarmelizuj cukier przesuwając płomień około 4-5 cm nad kremem. Następnie posyp drugą warstwą cukru i ponownie skarmelizuj. Powtarzaj to jeszcze dwa razy aż powstanie odpowiednia warstwa karmelu. Podawaj natychmiast.
Krem można trzymać w lodówce (bez warstwy brûlée) przez dwa dni.

CRÈME BRÛLÉE Z WINEM LODOWYM
(Bez jajek)
Ta wersja crème brûlée nie zawiera jajek. Śmietana ścinana jest dzięki kwasowatości wina lodowego, które jest bardzo słodkie. Nie pieczemy deseru więc może być pięknie podawany w kieliszkach do wina.
Przepis na 6 porcji
Masa:
•    2 ½ szklanki śmietany do ubijania
•    ¾ szklanki cukru
•    ½ szklanki Wina Lodowego lub innego słodkiego wina deserowego
•    2 Łyżki stołowe  soku z cytryny
Brûlée:
•    ¼ szklanki    syropu klonowego
•    3 Łyżki stołowe  płatków owsianych
•    1 ½ szklanki mieszanych świeżych jagód, malin, borówek, truskawek, porzeczek
Sposób przyrządzenia:
  1. Podgrzej śmietanę i cukier na średnim ogniu od czasu do czasu mieszając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Zdejmij garnek z ognia i wmieszaj wino i sok z cytryny. Odstaw mieszankę na 15 minut, następnie ostrożnie wlej do naczyń (można użyć kieliszków do wina, szampana lub innych atrakcyjnych naczyń, deser nie będzie opalany).  Odstaw do schłodzenia na noc (minimum osiem godzin)
  2. Podgrzej piekarnik do 190 C.  Wyłóż formę do ciasta folia i spryskaj olejem.
  3. Wymieszaj syrop klonowy i płatki owsiane i wlej mieszankę do formy tworząc równą, cienką warstwę. Piecz przez 15 do 20 minut, aż pojawią się pęcherzyki i całość zbrązowieje na bokach. Schłodź do temperatury pokojowej.
  4. Przed podaniem delikatnie posyp jagodami, połam brûlée na płatki i połóż na jagodach. Podawaj natychmiast.
Deser, bez dekoracji, można trzymać w lodówce do 3 dni.

Program "Wypieki z Anną Olson” można oglądać od poniedziałku do piątku o 10:00, 14:00 I 18:00 na Polsat Food Network.Autor wpisu*:
2 x 9 (mnożenie)
wynik podziel przez 6 i dodaj 0.5 =