Prawdy i mity o opalaniu

Wakacje to czas kąpieli słonecznych wokół, których narosło sporo mitów


Sprawdźmy więc co jest prawdą a co tylko mitem.

Kremu z filtrem trzeba użyć minimum pół godziny przed opalaniem

Prawda. Od chwili nałożenia kremu na skórę musi minąć nawet pół godziny by mógł się wchłonąć i by utworzył na skórze warstwę chroniącą przed promieniowaniem UV.
Dlatego krem najlepiej nakładać pół godziny przed planowanym wyjściem.

Krem z ubiegłego roku można stosować również w te wakacje

Mit. Pod wpływem słońca krem z filtrem traci swe ochronne właściwości. Tak dzieje się również jeśli nawet otwarty przeleżał w lodówce. Lepiej kupić nowy krem i nie ryzykować.

Jeśli używasz kremu wodoodpornego nie musisz powtarzać jego aplikacji

Mit. Nasza skóra ma nie tylko kontakt z wodą ale i piaskiem, który ściera krem. Ponadto po wyjściu z wody wycieramy się ręcznikiem a to również ściera krem ze skóry. Dlatego jego aplikacje należy powtarzać.

Słońce ma dobroczynny wpływ na organizm

Prawda. Słońce poprawia humor, podnosi odporność i  jest niezbędne do produkcji witaminy D. Ale absolutnie nie oznacza to, że możemy bezkarnie spędzać całe dnie na słońcu.

Do opalania się na słońcu najlepiej przygotuje nas solarium

Mit. Do opalania przygotuje nas dieta bogata w beta-karotem, który znajdziemy w marchewce oraz żółtych, czerwonych i pomarańczowych warzywach i owocach. Opalanie w solarium nie dość, że nie przygotuje nas do opalania to jeszcze może nam zaszkodzić.

Kremy typu Sun-blocker całkowicie chronią nas przed słońcem

Mit. Nie ma takiego kremu, który w 100% ochroniłby nas przed słońcem, Kosmetyki typu Sun-blocker minimalizują to ryzyko ale nie eliminują go całkowicie.

Droższy krem z filtrem nie zawsze jest lepszy od tańszego

Prawda. To nie cena decyduje o tym czy kosmetyk jest dobry czy nie, ale to czy zawiera w sobie składniki chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB a także to jak wysoki faktor ochronny posiada.

Istnieją różne typy kremów z filtrem

Prawda. Dzielimy je na fizyczne oraz chemiczne. Fizyczne inaczej mineralne zawierają cząsteczki które gromadzą się na powierzchni naskórka i odbijają promieniowanie UV.
Chemiczne natomiast posiadają substancje, które pochłaniają promieniowanie UV.

Substancje naturalne wystarczą do ochrony przed promieniowaniem UV

Mit. Niestety zapewniają one zbyt niski faktor ochronny by mogły samodzielnie chronić nas przed promieniowaniem UV. Są jednak znakomitym dodatkiem do tradycyjnych kremów z filtrem.

Wysokość faktora ochronnego powinniśmy dopasowywać do naszej karnacji

Prawda. Najwyższej ochrony potrzebują osoby o jasnej cerze i rudych włosach, oraz o jasnej cerze i jasnych włosach. Osoby z ciemniejszą karnacją mogą używać trochę niższego faktora.

Izabela Moskal

Zdjęcie www.sxc.hu /  todcorpAutor wpisu*:
2 x 9 (mnożenie)
wynik podziel przez 6 i dodaj 0.5 =