Jak sobie radzić z odrzuceniem?

Odrzucenie jest częścią życia – z tym faktem musimy się pogodzić. W życiu osobistym czy zawodowym nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i zgodnie z wcześniej wytyczonym planem.

Nawet nam, kobietom z dużym doświadczeniem, kobietom po 50, może zdarzyć się odrzucenie, np. w pracy. oto pare wskazówek jak sobie z tym radzić. Sztuką nie jest unikanie odrzucenia – wtedy nie mamy okazji się sprawdzać, uczyć, ryzykować, żyć pełną piersią. Sztuką jest sposób radzenia sobie z odrzuceniem, poradzenie sobie z negatywnymi emocjami, które hurtowo spadają nam na głowę. Złość, zawstydzenie, niepokój – stanowią kombinację uczuć, które towarzyszą odrzuceniu. Możesz sobie jednak z nimi poradzić! Poniżej przedstawiamy cztery cenne wskazówki, które pomogą zapanować nad negatywnymi konsekwencjami odrzucenia.

Nie traktuj odrzucenia osobiście

W wielu sytuacjach nie masz zupełnie wpływu na to, że ktoś odsuwa się od Ciebie. Na przykład, ktoś może nie chcieć się z tobą spotykać, bo przypominasz mu kogoś z przeszłości (nie twoja wina!), przechodzi kryzys w pracy (nie twoja wina!) lub boryka się osobistymi problemami, o których nie chce mówić (również, nie twoja wina!).

Ucisz swoje wewnętrzne dziecko

Kiedy spotykamy się z odrzuceniem, głos wewnętrznego dziecka podpowiada nam do ucha najgorsze scenariusze. Świat odwrócił się przeciwko nam, jesteśmy mocno nieszczęśliwi i nigdy nie spotkamy miłości swojego życia – taki mniej więcej scenariusz podpowiada nam skrzywdzone dziecko, które drzemie w każdym z nas. Z drugiej strony dorosłe „ja” podpowiada, że określenie „nigdy” nie istnieje i że życie, które jest przed nami może być pełne niespodzianek. Aby uciszyć głos wewnętrznego dziecka, stwórz listę osób, którym na tobie zależy i pozwól, aby uczucie odrzucenia i rozgoryczenia powoli odeszło w niepamięć.

Przekuj odrzucenie w sukces

Jeśli twoja sympatia ucięła wasz kontakt po kilku spotkaniach, spójrz na to pozytywnie. Lepiej dowiedzieć się, że związek nie ma przyszłości na początku znajomości, niż po dłuższym stażu bycia razem. Potraktuj odrzucenie jako motywację do rozwoju i pracy nad sobą. Zapisz się na kurs tańca, wróć na studia, zacznij dbać o swój wygląd zewnętrzny. Osoba, która nie boi się pracy nad sobą, chcę się doskonalić ma szansę na poznanie w przyszłości osoby równie atrakcyjnej jak ona. Odrzucenie, paradoksalnie, może się stać początkiem zupełnie nowego, lepszego etapu w życiu.

Nie rozpamiętuj!

Ten punkt dotyczy w szczególności kobiet. Kobiety mają skłonność do rozpamiętywania porażek zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Jest to bezproduktywny i wyniszczający stan umysłu. Lepiej zamknąć ten etap, spojrzeć odważnie w przyszłość i otworzyć się na nowe znajomości i nowe wyzwania.

kenyaAutor wpisu*:
2 x 9 (mnożenie)
wynik podziel przez 6 i dodaj 0.5 =